İstanbul Cezeri Müzesi Girişimi

İstanbul Cezeri Müzesi (İCM), dünyanın sayılı dehâlarından biri kabul edilen Ortaçağın en büyük mühendisi Cezeri’nin insanlık birikimine yaptığı görkemli katkıdan ilham alınarak 2018 yılında kuruldu. Bilimsel merakı ve sanatsal yaratıcılığı aynı anda harekete geçirecek etkinliklerin tasarlandığı İCM, dünya kültür mirasını korumanın ve onu gelecek kuşaklara aktarmanın en iyi yolunun bu hazinenin işlenmesinde yattığını öngören bir anlayışla hareket ediyor. İstanbul Cezeri Müzesi’nin sergileri ve eğitim programları, toplumun her kesiminden ve seviyesinden ziyaretçiye dünya kültür mirasını tanıtmayı ve sevdirmeyi hedefliyor. Bu sayede ziyaretçilerinin tarih, bilim, sanat ve kültür alanında bilinçli ve üretken bireyler olarak dünyayı daha iyi tanımalarına yardımcı olabilmeyi arzuluyor. İCM; dünya kültürünün beslendiği ana coğrafyalardan biri olan Türkiye’de, insanlığın on binlerce yıllık hayat macerasına tanıklık eden her türlü fiziksel ve entelektüel ürünün etkileşimli bir şekilde daha yakından tanındığı takdirde insanlığın geleceği için ilham verecek yeni fikirlerin kıvılcımlanabileceğine inanıyor. İCM, gerek kendi sergi koleksiyonları gerekse ev sahipliği yapacağı uluslararası sergilerle, eğitim programları ve kültürel etkinliklerle çağdaş bir müzecilik atmosferi sunuyor.

İstanbul Cezeri Müzesi Atölyesi

İstanbul Cezeri Müzesi, Cezeri’nin makinelerinin yeniden üretilebilmesi için kurulmuş bir mühendislik atölyesidir. Durmuş Çalışkan (1950-2018) öncülüğünde kurulan tasarım ve üretim atölyesinde, bilhassa Cezeri ve bilim tarihinde kullanılmış aletlerin tasarım ve yapımında uzmanlaşmış bir mühendisler ve ustalar ekibi çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir. Cezeri aletlerinin hem modern usullerle teknik resimlerinin çizilmesinde hem bunların bilgisayar ortamında 3 boyutlu modellerinin üretilmesinde hem de Cezeri’nin Kitab’ül-Hiyel kitabında gösterdiği aletlerin onun tasarladığı ölçü, malzeme ve fonksiyonellikle eş derecede yeniden üretilmesine çalışılmaktadır. İletişim istanbulcezerimuzesi@gmail.com

Proje Koordinatörleri
 • Durmuş ÇalışkanOnursal Kurucu Başkan (1950 – 2018)

  1950 yılında Bayburt’ta doğdu. İstanbul’da makine teknik resmi ve makine mühendisliği eğitiminden sonra uzun yıllar hem özel sektörde hem kendi şirketinde makine imalatı, hesap ve konstrüksiyonu yaptı. Meslek yaşamı boyunca makinelerin tarihiyle de ilgilendi. 15 yıl boyunca özellikle Cezerî ile ilgili çalışmalarına ağırlık vererek, “Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri“ kitabındaki teknik açıklamaları, hesapları ve teknik çizimleri hazırladı. Durmuş Çalışkan Cezeri’nin orijinal kitabındaki anlatımına tam olarak uygun şekilde yapmakta olduğu uygulama projelerine göre rekonstrüksiyon imalatı çalışmalarını yürütmüştür.

 • Dr. A. Selami ÇalışkanYönetim Kurulu Başkanı

  1973 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1995 yılında İTÜ Makine Mühendisliğinden mezun olduktan sonra Uluslararası İlişkiler ve Bilim Felsefesi alanında yüksek lisans ve doktora yapmıştır. 2002 yılından beri Tekhnelogos firmasının genel müdürlüğünü yapmaktadır. 2000’li yıllarda Cezeri Projesini bir ekip kurarak başlatıp Cezeri projesinde yönetim kurulu başkanlığını üstlenmiştir ve Cezeri’nin Türk kamuoyu tarafından tam ve doğru anlaşılmasını sağlamıştır.Ahmet Selami Çalışkan, düşünce ve teknoloji tarihini teori-pratik ilişkisi açısından değerlendirdiği Bilim Devrimi Homo Faber – Homo Economicus kitabını yazmıştır.

  Satın Almak İçin

  https://www.babil.com/bilim-devrimi-kitabi-ahmet-selami-caliskan

 • Mehmed Ali ÇalışkanGenel Müdür

  1975 yılında İstanbul’da doğan Mehmed Ali Çalışkan, Tekhnelogos firmasında CTO, Libronet firmasında CEO, Cezeri Limited firmasında ise Genel üdür olarak çalışmaktadır. Makine mühendisliği eğitimi ardından Felsefe alanında yüksek lisans ve doktora yapmıştır. Yazılım mühendisi olarak mühendislik yazılımları geliştirmiş, yapay zeka alanında çalışmalar yapmıştır. Bilim ve Felsefenin ortasında Rastlantı isimi bir kitabı bulunmaktadır. Cezeri projesinde genel koordinatör görevini üstlenmiştir.

  Satın Almak İçin

  https://www.babil.com/raslanti-kitabi-mehmet-ali-caliskan

PARTNERS
 • Tekhnelogos Yazılım

  Mühendislik projelerinin dijitalleşmesinde önemli bir tecrübeye sahip bir yazılım firması olarak Tekhnelogos şirketi projenin yazılımsal ihtiyaçlarında görev almakla birlikte projenin maddi sponsorluğunu da büyük oranda üstlenmiştir. Cezeri’nin eserinin tercümesi Tekhnelogos’un ilk sosyal sorumluluk projesi olarak bünyesine alınmış ve daha sonra tercümenin ve teknik analizin tamamlanmasının ardından firma projeyi desteklemeye devam etmektedir.

 • Libronet

  Libronet, Cezeri projesinin kamuoyu nezdinde daha bilinir olması için hem internet hem sosyal medya tanıtımlarını üstlenerek projenin tanıtım ve organizasyon sponsorluğunu yürütmektedir. Firma, kendi çatısı altında bulunan babil.com, Babil Kitap markalarıyla projeye tanıtım desteği vermektedir. Öte yandan Cezeri ile ilgili yayın faaliyetleri de Libronet çatısı altındaki Babil Kitap yayınevi tarafından yapılmaktadır. İletişim info@libronet.com